Семінар-тренінг на тему: “Міжнародна класифікація функціонування обмежень життєдіяльності та здоров’я. Використання в клінічній, медико-соціальній та реабілітаційній практиці»

        12.02.2019 року на базі КЗ “Черкаський обласний центр МСЕ ЧОР” відбувся одноденний семінар-тренінг на тему: “Міжнародна класифікація функціонування обмежень життєдіяльності та здоров’я. Використання в клінічній, медико-соціальній та реабілітаційній практиці», для лікарів МСЕК, реабілітологів, лікарів загальної практики- сімейних лікарів, медичних сестер з медико-соціальної реабілітації.

 

    Практичний тренінг був проведений під егідою ДЗ “Дніпропетровська медична академія МОЗ України”  Національним тренером України з питань міжнародної класифікації функціонувань ( МКФ) , канд.мед.наук , доцентом кафедри МСЕ та реабілітації ФПО ДЗ “ДДМА МОЗ України” Борисовою І.С.

      Захід був розпочатий врученням  грамоти представником “Конфедерації громадських організацій інвалідів України” в Черкаській області за плідну співпрацю з питань реабілітаційної допомоги ДЗ “ДДМА МОЗ України”.

        Для розвитку реабілітаційної допомоги в Україні нашому суспільству необхідно змінити саме розуміння «інвалідності» на сучасне поняття  – обмеження життєдіяльності та функціонування. Така потреба постала після висновків експертів Оціночної місії ВООЗ, які нещодавно здійснювали комплексну оцінку системи реабілітації в Україні .

       Зміна моделей ставлення до людини з певними обмеженнями у світі відбулась п’ятнадцять років тому. Медична модель обмеження життєдіяльності, на якій поки ще базується вітчизняна охорона здоров’я, передбачає розподіл осіб на здорових та хворих. Лікарю відведено керівну роль у відновленні хворої особи, а хвороба залишається персональною проблемою постраждалого. Медицина рятує життя людини, але не допомагає людині, що залишилась нерухомою, сліпою або з ампутованою кінцівкою жити далі та пристосуватись до суспільного життя.

        Медико-соціальна модель обмеження життєдіяльності, яка є основою МКФ, відповідає на питання, до якої межі можна відновити постраждалу функцію людини, та коли треба її компенсувати, як забезпечити доступність навколишнього середовища для пацієнта з паралізованими кінцівками та надати можливість займатися улюбленою справою, навчатися та працювати, як людині підібрати зручний та ефективний спосіб відновлення, які фахівці з реабілітації потрібні для найкращого відновлення функцій організму?

      Міжнародна класифікація функціонування, обмеження життєдіяльності та здоров’я, допомагає оцінити навіть людину, яка не хворіє. В реабілітаційній практиці буде використовуватись обидві класифікації – МКФ та МКБ-10. Дві особи з однією і тією самою хворобою можуть мати різні рівні функціонування , а дві особи з однаковим рівнем функціонування не обов’язково мають однаковий стан здоров’я. Таким чином, спільне використання підвищує якість даних для медичних цілей.

        Останні роки в країні багато зусиль спрямовано на побудову сучасної системи реабілітаційної допомоги. Активно змінюються пострадянські стереотипи організації, кадрового забезпечення та принципів надання реабілітаційних послуг. Такі категорії фахівців, як фізичний терапевт, ерготерапевт, лікар фізичної реабілітації перестають бути суто медичними, вони можуть працювати в соціальній, освітній, фізкультурній галузях. А Міжнародна класифікація функціонування обмеження життєдіяльності використовується як в медицині, так і сфері соціального захисту, освіті, економіці, страхування, праці, розробці стратегії соціального та загального законодавства та навіть екології.

По закінченню тренінга кожний учасник отримав іменний сертифікат про участь у заході.