Семінар-зустріч приурочена до Дня боротьби з раком молочної залози

 

Боротися, вижити … і не здаватися — головна тема зустрічі жінок , які знайшли в собі сили вийти переможцем в складній боротьбі зі смертельним ворогом- раком молочної залози(РМЗ). Семінар-зустріч приурочена до Дня боротьби з раком молочної залози і відбулась 20 жовтня в санаторії «Червона калина» Рівненської області. Зібрались жінки з різних міст України, де відкриті представництва «Донни».

Всеукраїнська громадська організація жінок — інвалідів «Донна-Україна» розпочала свою роботу в другій половині 1997 року, зареєстрована з грудня 1999 року. «Донна — Україна» — член міжнародної організації «Міжнародний союз проти раку» (UICC) з 2000 року. Сьогодні « Донна» має 26 відділень в Україні, об’єднує близько 145 тисяч жінок.  Девіз організації: «Підтримаємо, допоможемо,підкажем.»

Зустріч відкрила Лариса Олександрівна Ященко , яка протягом 10 років очолює громадську організацію інвалідів, мета якої — допомога жінкам, хворим на РМЗ.

Привітавши присутніх, Лариса Олександрівна наголосила , що» у хворобі головне не впадати в депресію, не злитися , не тримати образ, не слід дозволяти собі жодних негативних емоцій. Чи житиме жінка і як, залежить передусім від того, чи впорається вона з проблемою психологічно. Вчасно поставлений діагноз, допомога фахівців та віра в одужання- важливі складові успішного лікування. З самого початку існування «Донни» більшу частину допомоги становила психологічна підтримка. З часом почали боротися за більш конкретну допомогу, зокрема від держави, як правову, так і матеріальну.» Також відмітила важливість законодавчо обґрунтованого встановлення жінкам, які перенесли мастектомію, третьої групи інвалідності безтерміново.

 Хвилиною  мовчання вшанували пам ять жінок, яким не вдалося здолати страшну хворобу.

Особливу увагу  методам профілактики,важливості  само обстеження та профілактичних оглядів для ранньої діагностики РМЗ приділив у своєму виступі головний лікар Рівненського обласного онкологічного диспансеру, заслужений лікар України Максимяк Григорій Іванович.

Хірургічне відділення Рівненського онкологічного центру надає допомогу хворим з різними локалізаціями, але близько 80 відсотків пацієнтів – жінки з пухлинами грудей, частіше – злоякісними. Зазвичай,лікування РМЗ комплексне, яке включає оперативне дікування, хіміо- та променеве лікування. Важливе місце при оперативних втручаннях сьогодні відводиться органозберігаючим операціям.

За останні десятиліття відбулися вражаючі зміни в променевій терапії. Застосування комп’ютерної техніки зробило променеву терапію високо-точним видом лікування. Променева терапія підводиться до пухлинного вогнища з граничною точністю, дозволяючи уникнути опромінення здорових, не уражених пухлиною тканин, проводити опромінення більш ефективно і в коротші терміни. Використовуються нові джерела променевої енергії, які також мінімально впливають на здорові тканини. Для цього були створені лінійні прискорювачі, двоє стоять і в нашому  онкологічному центрі. Пухлина – це системна хвороба і рано чи пізно вона може прогресувати. Щоб це не сталося і призначається профілактичне лікування, найчастіше, хіміо-гормонотерапія. Ми виходимо з біології пухлини – чим агресивніша пухлина, тим агресивніша хіміотерапія і навпаки. На жаль.

 

Про важливість реабілітації на всіх етапах лікування РМЗ наголосила в своїй доповіді голова спеціалізованої онкологічної МСЕК КЗ «ЧОЦ МСЕ ЧОР» Теліженко Оксана Вікторівна.

Важливо , щоб при складанні індивідуальної програми реабілітації інваліда (ІПР) враховувались індивідуальні можливості конкретно взятої особи, що в комплексі сприятиме швидкому та ефективному відновленню втрачених функцій. Важливим моментом реабілітації онкологічних хворих, безумовно, є медична реабілітація. Проте важливо пам ятати, що без стабілізації психоемоційного стану пацієнта, який порушується і від усвідомлення страшного діагнозу, і наслідками проведеного лікування , і втратою своєї активної позиції в супільному житті, годі сподіватись на позитивний результат. Тому психологічна підтримка необхідна на всіх етапах реабілітації , а посада психолога , яка введена на онкологічній МСЕК , є вкрай важливою в роботі комісії. Незважаючи на нові підходи в лікуванні, розробку нових протоколів лікування, впровадження органозберігаючих операцій, високим залишається процент розвитку післяопераційних ускладнень, таких,як лімфостаз та контрактури. В комплексному лікуванні важлива роль відводиться фізіотерапії (ЛФК, лазеротерапія,масаж).І найефективнішим та фізіологічним є пресотерапія (пневмомасаж).Завдяки зусиллям центру МСЕ та громадської організації жінок-інвалідів «Донна» ця процедура стала доступною кожній жінці, яка її потребує, після придбання апаратів для пресотерапії та забезпечення ними реабілітаційних установ м.Черкаси, м.Умань, м.Золотоноша. Тісна співпраця центру МСЕ з громадськими організаціями інвалідів відкриває нові перспективи та розширює пошук передумов на шляху створення  гідних умов для реабілітації та відновлення . Жінка після проведеної мастектомії не повинна втрачати впевненості в собі та своїх силах, в можливості відновлення здоров я та жіночності.

 

Працівник Інституту біоорганічної хімії та нафтохімії НАН України Володимир Андрійович Предрій наголосив на важливості профілактики ракових захворювань у здорових людей і рецидиву у тих, хто переніс страшну недугу.

Як доводять дослідники, однією з основних причин ракових захворювань є психо-емоційний стрес. Науковець пояснив, що зі  стресом обов язково потрібно боротись. Церква, медитація, рухові вправи, дихання — це прийнятне. Важливо також правильно харчуватись, перебувати у постійному русі.На думку Володимира Предрія, в сучасному світі рак почав прогресувати саме через стрес, « а нині люди живуть в постійній психологічній напрузі мало не все життя»

Жінки , які виступали, торкались питань недосконалості законодавства, відсутності реабілітаційних установ для онкологічних хворих, відсутністю контролю за виконанням програми безкоштовного забезпечення онкохворих медикаментами, формального підходу при складанні індивідуальної програми реабілітації інваліда (ІПР), зокрема в Хмельницькій області.

Проте , незважаючи на всі негаразди та проблеми ,кожна з виступаючих наголошувала , що лише завдяки власній силі волі, професіоналізму лікарів, підтримці близьких та небайдужих людей можливо протистояти і вистояти в боротьбі з раком.