Семінар – нарада на тему: «Актуальні питання соціального захисту , реалізації механізму призначення та забезпечення технічними засобами реабілітації осіб з обмеженими можливостями. Аналіз показників виходу на первинну інвалідність дорослого населення та на населення працездатного віку в розрізі регіонів області, запобігання та профілактики інвалідності, вдосконалення надання реабілітаційної допомоги»

   16.02.2018 року на базі КЗ “Черкаський обласний центр медико-соціальної експертизи ЧОР “ був проведений  семінар – нарада на тему: «Актуальні питання соціального захисту , реалізації механізму призначення та забезпечення технічними засобами реабілітації осіб з обмеженими можливостями. Аналіз показників виходу на первинну інвалідність дорослого населення та на населення працездатного віку в розрізі регіонів області, запобігання та профілактики інвалідності, вдосконалення надання реабілітаційної допомоги» за участі голів лікарсько-консультативних комісій  лікувально-профілактичних закладів області, представників Управління праці та соціального захисту населення, Черкаського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів, Фонду соціального страхування в Черкаській області, громадських організацій інвалідів.    

    

             З вітальним  словом до учасників семінару звернувся головний  лікар КЗ «ЧОЦ МСЕ ЧОР» Лепський В.В. щодо напрямків  удосконалення служби медико-соціальної експертизи та реабілітаційної допомоги Черкаської області.

                                “ Про стан первинної інвалідності населення області за 2017р. в розрізі регіонів, аналіз дефектів в роботі ЛКК при оформленні медичної документації за ф 088/о“ Доповіла  заступник головного лікаря Теліженко О.В.

     Сьогодні в Україні створена сучасна нормативна база , що є основою надання медико- експертної допомоги громадянам держави і якою керуються в роботі фахівці нашого закладу. Сучасна медицина обумовлює надання громадянам країни висококваліфікованої медичної допомоги на всіх рівнях. В зв’язку з цим зростає роль взаємодії лікарів МСЕК з лікарями ЛКК. Фахове виконання обов’язків лікарів експертних установ по відношенню до хворих можливо при забезпеченні з боку лікуючих лікарів якісного оформлення медичної документації хворих, які направляються для експертизи стійкої втрати працездатності. Напрямки етапів взаємодії цих ланок через визначення проблемних питань та відповідальність сторін визначені на законодавчому рівні. Передбачена відповідальність голови та членів комісії у прийнятті неправильного експертного рішення, що напряму залежать від якості оформлення та достовірності наданих медичних документів. Тому нагальними питаннями сьогодення щодо підвищення якості надання кваліфікованої медико- експертної допомоги є спільні зусилля між лікарями ЛКК та МСЕ.

      “Питання соціального захисту осіб з інвалідністю області. Методи реалізації механізму призначення та забезпечення технічними засобами реабілітації відповідно до спільного наказу Міністерства соціальної політики України та МОЗ України від 30.09.2017 № 1408/1054 «Про внесення змін до наказу Міністерства соціальної політики України та МОЗ України від 30.09.2014 № 708/685»” .  Доповідач: начальник відділу реабілітації та обслуговування інвалідів, учасників АТО та ветеранів Департаменту соціального захисту населення Черкаської обласної державної адміністрації Коваленко Т.А.

       Починаючи з 1 січня 2018 року Міністерство соціальної політики перейшло на нову систему забезпечення інвалідів засобами реабілітаціїБільше не фінансуються державні підприємства наперед – оплачується виготовлення засобів реабілітації за фактом. З індивідуальною програмою реабілітації, в якій будуть вказані всі необхідні  засоби реабілітації,  людина може звернутися в управління соціального захисту населення, де їй нададуть електронний каталог з вихідними даними, а пошук необхідних коштів обмежиться її індивідуальними параметрами.
Після цього пацієнт з усього запропонованого переліку може вибрати певний засіб, а управління соціального захисту зробить запит до виробника, укладе договір і протягом 10 днів після доставки оплатить.

                                                              

    “Врегулювання питання законності надання освітніх послуг в частині оплати їх вартості особам з інвалідністю” . Доповідач: директор Черкаського відділення Фонду соціального захисту інвалідів Хоменко О.М.

       Одним із способів соціальної захищеності людей з інвалідністю в Україні є їх професійна реабілітація. Чинне законодавство передбачає можливість інваліду здобути професію у навчальному закладі на оплатній основі з компенсацією за рахунок державних коштів.

      Особа з інвалідністю, яка бажає здобути професію у навчальному закладі на платній основі може повністю або частково отримати відшкодування вартості такого навчання.

       Відшкодування вартості навчання відбувається на підставі трьохстороннього договору, який укладається між навчальним закладом, Фондом соціального захисту інвалідів та студентом. Для укладення такого договору студенту необхідно звернутись з відповідною заявою та доданими до неї документами до Фонду соціального захисту інвалідів. За наслідками розгляду поданої заяви Фонд приймає рішення.

      При позитивному рішенні Фонду, укладається трьохсторонній договір між навчальним закладом, Фондом та Студентом про відшкодування вартості навчання. Згідно договору Фонд зобов’язаний оплачувати вартість навчання у навчальному закладі або компенсувати таку оплату студенту.

                       “Актуальні питання санаторно-курортного етапу відновного лікування застрахованих осіб”. Доповідач:  начальник відділу медичних та соціальних послуг Фонду соціального страхування у Черкаській області  Мехеда Т.А.

       З 1 серпня 2017 року розпочав свою діяльність новий Фонд соціального страхування України, який є правонаступником Фондів соціального страхування України від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань та соціального страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності.

       Одним з вагомих напрямів діяльності Фонду, визначених Законом України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.2017№1105-XI, є забезпечення відновлення здоров’я застрахованих осіб.

       Кожна застрахована особа для забезпечення відновлення здоров’я має право на лікування в реабілітаційних відділеннях санаторно-курортних закладів після перенесених захворювань і травм за рахунок коштів Фонду.

     Діючими правилами відбору і направлення застрахованих осіб (їх дітей) на відновлювальне лікування (медичну реабілітацію) після перенесених захворювань і травм в реабілітаційних відділеннях санаторно-курортних закладів, по путівках, придбаних за рахунок коштів Фонду, передбачено, що по таких путівках направляються застраховані особи, або їх діти в супроводі одного з застрахованих батьків (опікуна, піклувальника), що працюють на підприємствах, організаціях, установах, незалежно від форм власності за наявності довідки страхувальника установленого зразка. Путівки видаються тільки у випадках захворювань і травм, не пов’язаних з нещасним випадком на виробництві, при якому діє інший порядок забезпечення потерпілих на виробництві. Передбачено отримання застрахованими особами і членами їх сімей санаторно-курортних послуг: комплексного лікування, медичної реабілітації та профілактики захворювань з максимальним використанням природних лікувальних ресурсів, фізіотерапевтичних методів, дієтотерапії, лікувальної фізкультури та забезпечення належних культурно-побутових умов на базі санаторно-курортних закладів, розташованих на територіях курортів державного та місцевого значення або в лікувально-оздоровчих місцевостях, за пред’явленням путівки на санаторно-курортне лікування (далі — путівка).

    У 2017 році розподіл путівок до реабілітаційних відділень санаторіїв серед лікувально-профілактичних закладів Черкаської області здійснюється  управлінням виконавчої дирекції Фонду  соціального страхування відповідно до договорів, укладених з цими закладами згідно з наданими заявками.

     На сьогодні це 4 обласні лікувальні установи, а саме: обласна лікарня, обласна дитяча лікарня та обласний кардіологічний диспансер, обласна психіатрична лікарня.

Медична реабілітація здійснюється за напрямками:   

1)Відновлювальне  лікування після гострих  цереброваскулярних  захворювань (відбіркова комісія на базі Черкаської обласної лікарні Черкаської обласної ради);

2)Відновлювальне лікування після хірургічного втручання на органах сечостатевої системи(відбіркова комісія на базі Черкаської обласної лікарні Черкаської обласної ради);

3)Відновлювальне лікування після ортопедичних операцій (відбіркова комісія на базі Черкаської обласної лікарні Черкаської обласної ради);

4)Відновлювальне лікування при порушенні обміну речовин (дорослі та  дорослі з дітьми) (відбіркова комісія на базі   Черкаської обласної  лікарні та Черкаської обласної дитячої лікарні Черкаської обласної ради);

5)Відновлювальне лікування після гострого інфаркту міокарда, операцій на серці та магістральних судинах (відбіркова комісія на Черкаського кардіологічного центру Черкаської обласної ради);

6) Відновлювальне лікування воїнів АТО (відбіркова комісія на базі Черкаської обласної психіатричної лікарні Черкаської обласної ради). Карпати 2

7) Відновлювальне лікування після операцій на органах (відбіркова комісія на базі   Черкаської обласної  лікарні).

    Направлення застрахованої особи або дитини в супроводі одного з батьків по  реабілітаційній путівці проводиться безпосередньо із стаціонарних відділень лікувальних закладів.

      Протягом календарного року одній і тій же застрахованій особі може бути видана лише одна реабілітаційна путівка, що сплачена за кошти Фонду.

    З метою вдосконалення механізму забезпечення права  застрахованих осіб на лікування в реабілітаційних відділеннях санаторно-курортних закладів відповідно до вимог Закону №1105 та пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання соціального захисту застрахованих осіб» від 16.03.2017 №145 постановою правління Фонду від 13.07.2017 року №39 затверджено Порядок відшкодування витрат за надані соціальні послуги з лікування застрахованих осіб та членів їх сімей після перенесених захворювань і травм у реабілітаційних відділеннях санаторно-курортних закладів за рахунок коштів Фонду соціального страхування України (далі – Порядок №39) та погоджено Міністерством охорони здоров’я України 23.08.2017 №3.14-19/1146-17/22760.

       Порядок №39 набирає чинності з 01.01.2018 року. Даним Порядком  передбачено адресне забезпечення реабілітації, яке дає право самостійного вибору застрахованою особою санаторно-курортного закладу відповідно до медичних показань визначеного профілю медичної реабілітації  за рекомендацією лікуючого лікаря та за наявності висновку лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я , де перебуває зазначена особа на лікуванні .

      Заклад охорони здоров’я, де застрахована особа перебуває на лікуванні, протягом доби з моменту надання висновку ЛКК, інформує орган Фонду за місцем обліку закладу охорони здоров’я як страхувальника, про потребу зазначеної особи в подальшому лікуванні в реабілітаційному відділенні санаторно-курортного закладу із зазначенням профілю .

      Представник органу Фонду відвідує застраховану особу в закладі охорони здоров’я, де перебуває зазначена особа на стаціонарному лікуванні, не пізніше наступного дня з моменту повідомлення про страховий випадок, з метою надання роз’яснення про порядок забезпечення реабілітаційним лікуванням за рахунок коштів Фонду та оформлення заяви .

   Застрахована особа з порушенням перебігу вагітності може направлятися в реабілітаційне відділення санаторно — курортного закладу безпосередньо з жіночої консультації.

      Застрахована особа, яка брала безпосередню участь в антитерористичній операції , має право на лікування (у супроводі членів сім’ї: чоловік/дружина, неповнолітні діти) в реабілітаційному відділенні санаторно-курортного закладу за профілем медико-психологічна реабілітація за рахунок коштів Фонду один раз після демобілізації за наявності відповідних медичних показань.

     Термін лікування в реабілітаційному відділенні визначається лікуючим лікарем та ЛКК,  який є необхідним для відновлення здоров’я та працездатності застрахованої особи відповідно до профілю лікування та особливостей перебігу хвороби, але не більше 24 днів.

   Про організацію роботи з реабілітації в області за 2017 рік, заходи щодо її удосконалення. . Методи реалізації механізму призначення та забезпечення технічними засобами реабілітації. Доповідач: заступник головного лікаря КЗ “ЧОЦ МСЕ ЧОР”   Макаренко С.В.

        У зв’язку із відсутністю внесених змін до спільного наказу Мінсоцполітики і МОЗ від 30.09.2014р. № 708/685, виникала проблема із забезпеченням електроскутерами осіб з інвалідністю,  які держава почала видавати тим, хто має в них потребу.

        З 17.11.2016 року увійшла в дію нова редакція Постанови КМУ від 05.04.2012 р. № 321 “Про затвердження Порядку забезпечення технічними та іншими засобами реабілітації осіб з інвалідністю, дітей з інвалідністю та інших окремих категорій населення, переліку таких засобів“ ( відповідно до Постанови КМУ № 781 від 26.10.2016 р. ), де передбачено зміну класифікації крісел колісних, в т.ч. електроскутери, які були виділені в окрему групу.

        В наказі № 1408/1054 “Про внесення змін до наказу Мінсоцполітики та МОЗ України від 30.09.2014 року № 708/685” ,  внесені зміни до Переліку технічних та інших засобів . В таблиці вказані : вид виробу , класифікаційний шифр виду виробу, діагноз по МКХ-10, показання до призначення та протипоказання.

     Розроблений проект змін до постанови Кабінету Міністрів України від 05 квітня 2012 р. N 321 «Про затвердження Порядку забезпечення технічними та іншими засобами реабілітації осіб з інвалідністю, дітей з інвалідністю та інших окремих категорій населення, переліку таких засобів» де запропоновано назву постанови викласти в такій редакції: «Про затвердження Порядку забезпечення технічними та іншими засобами реабілітації осіб з інвалідністю, дітей з інвалідністю та інших окремих категорій населення та виплати компенсації вартості за самостійно придбані технічні засоби реабілітації, переліків таких засобів»;