Реабілітація стомованих хворих в Черкаській області

5 жовтня 2015 року  в м.Умань та 6 жовтня в м.Черкаси вперше в Черкаській області до Всесвітнього дня стомованих хворих відбулись дві події – міжрегіональний семінар та обласна конференція.

Щорічне проведення Всесвітнього дня  стомованих пацієнтів ставить перед собою мету – привернути увагу людей до медико-соціальних проблем стомованих  пацієнтів та їх реабілітації в суспільстві.

Ініціаторами заходів в Черкаській області стали Комунальний заклад «Черкаський обласний центр медико-соціальної експертизи Черкаської обласної ради» та Черкаська обласна організація стомованих хворих «Життя без барʼєрів». Тематикою заходів стали медичні та соціальні аспекти реабілітації   стомованих хворих.

На захід були запрошені  головні позаштатні спеціалісти області, районні та міські спеціалісти, представники управлінь праці та соціального захисту населення,  представники влади та стомовані  інваліди, голова представництва  “Колопласт” в Україні, громадськість та ЗМІ.

   5 жовтня м.Умань  Центр реабілітації  інвалідів

Зліва на право голова Черкаської обласної організації стомованих хворих “Життя без бар’єрів” Валяєва Л.В, головний позаштатний спеціаліст з медико-соціальної реабілітації Департаменту охорони здоров’я ЧОДА, заст.головного лікаря КЗ “ЧОЦ МСЕ ЧОР”  Макаренко С.В., Начальник управління праці та соціального захисту населення в м. Умань Кучер Г.М., сестра медична з медико-соціальної реабілітації м/р МСЕК№ 3 КЗ “ЧОЦ МСЕ ЧОРБояр В.І.

      Хто ж такі стомовані?

       Бувають випадки, коли після оперативного втручання (найчастіше при захворюванні кишківника, а на сьогодні можлива  причина – це поранення в область черевної порожнини учасників АТО),лікарі змушені формувати на черевній стінці пацієнта штучний отвір-стому, призначений для виходу кишкового вмісту. У 30 відсотках випадків стома накладається на деякий час, у решті 70 відсотках стома формується назавжди. Надзвичайно складний психологічний стан такого хворого. Йому важко змиритись з думкою, що у такому вигляді можна вести нормальне повсякденне життя. Ці люди, здебільшого, замикаються у собі, уникають спілкування із друзями та знайомими. Вони живуть своїм життям, сам на сам зі своїми проблемами.

      Тому у Черкасах і було створено обласну громадську організацію стомованих хворих «ЖИТТЯ БЕЗ БАР’ЄРІВ». Головна мета організації – допомогти стомованому хворому у його «новому» житті інформаційна та психологічна підтримка.      

      Всесвітній день стомованих хворих відзначається щорічно в перші  вихідні жовтня. Він започаткований в 1993 році за ініціативою членів Міжнародної асоціації стомованих пацієнтів під егідою ООН. За останні роки в усьому світі спостерігається значне зростання числа хворих, які перенесли операції на кишківнику з виведенням стоми, в результаті чого вони стають інвалідами. Першорядне значення у збільшенні числа стомованих людей має високий рівень захворюваності на колоректальний рак і пізнє звернення пацієнтів до лікарів щодо цього захворювання. 

     Звичайно, зважаючи на проблеми стомованих пацієнтів, особливо в Україні, де держава не належно опікується стомованими людьми, цей день святом не назвеш. В результаті стомовані інваліди стають  повністю втраченими  для суспільства, хоча 20-30% з них – люди працездатного віку, одна третина з яких – молоді інваліди до 30 років. По оцінці Всесвітньої організації охорони здоров я,  кількість стомованих хворих в світі досягає 100-150 осіб на 100 тис. населення. В Україні кількість  стомованих хворих перевищує  50 тис. осіб .

       Основним компонентом соціальної реабілітації стомованих людей є стоматерапія – як медичний реабілітаційний етап та система безоплатного забезпечення  виробами медичного призначення ( кало- та сечоприймачами ) Важливими функціями  стоматерапевтичної служби , як початкового етапу соціальної реабілітації,  є індивідуальний підбір технічних засобів реабілітації та навчання їми користуватися пацієнтів та їх родичів, централізоване безоплатне забезпечення засобами    за стомою , статистичний облік та ведення бази даних по  стомованим  пацієнтам.

Головний позаштатний проктолог області  Стратійчук О. М.

Головний позаштатний онкохірург області  Мельник О.М.

 Дослідження ефективності надання стоматерапевтичної допомоги стомованим інвалідам показало, що її відсутність значно стримує реабілітаційний процес  та негативно впливає на послідуючі етапи соціальної реабілітації, адже реабілітаційний процес інвалідів зі стомою довготривалий та багаторівневий . 

   Заступник директора Департаменту Охорони здоровя та катастроф Черкаської міської ради Гетьман Н.А.

  Згідно Постанови КМУ від 3.12.09р.№ 1301 “ Про затвердження Порядку забезпечення інвалідів і дітей-інвалідів технічними та іншими засобами “  п. 2   “ До технічних засобів , які отримують інваліди, діти інваліди в закладах охорони здоров‘я для використання в амбулаторних та побутових умовах, належать калоприймачі та сечоприймачі “. Згідно наказу МОЗ України  від 12.02.13 р. № 109 “ Про затвердження форм первинної  облікової  документації та звітності з питань забезпечення інвалідів і дітей-інвалідів технічними та іншими засобами та інструкцій щодо їх  виконання ”, затверджений наказ Департаменту ОЗ ЧОДА від 25.02.14р. № 172 “ Про організацію виконання та впровадження наказу МОЗ України від 12.02.13р. № 109” . Згідно відповідного наказу , лікарі-реабілітологи  ЛПЗ області надають головному позаштатному спеціалісту з медико-соціальної реабілітації Департаменту, до 1 березня  кожного року відповідну звітність щодо забезпечення  та списки інвалідів, які потребують забезпечення технічними та іншими засобами реабілітації  окремо по кожному технічному засобу.

  Голова представництва  “Колопласт” в Україні  Плиска Н.В.

          Плиска Наталя Василівна розповіла, що фахівці  представництва надають допомогу у навчанні медичних сестер лікувальних закладів, які працюють із стомованими хворими у питаннях догляду за стомою, психологічних та соціальних аспектах.

        Хочеться наголосити на тому, що на безкоштовне забезпечення  калоприймачами мають право тільки  стомовані  інваліди,  потреба  в калоприймачах яким визначена в індивідуальній програмі реабілітації інваліда. Зазвичай стомовані пацієнти пенсійного віку не оформлюють групу інвалідності, тому і не мають право на пільгове забезпечення  виробами медичного призначення. Так, в більшості районах , згідно звітності за минулий рік, інваліди зазвичай не потребували забезпечення виробами медичного призначення, що викликає великий сумнів та потребує подальшого вдосконалення роботи ЛПЗ у напрямку  покращення диспансерного нагляду та активного патронажу декретованої  категорії населення регіону з метою складання або  поновлення  індивідуальних програм реабілітації інвалідів фахівцями МСЕ. Адже тільки  спільними зусиллями  можливо вирішувати питання надання якісної реабілітаційної допомоги особам з інвалідністю   в регіонах області.

.Сподіваємось, що за допомогою семінару та конференції, висвітлення проблематики в ЗМІ суспільство дізнається, що є така проблема і її потрібно вирішувати, а стомовані хворі зрозуміють, що хвороба – це не вирок  та отримають надію  на повноцінне життя, ЖИТТЯ БЕЗ БАР’ЄРІВ !

        Завдяки тісній співпраці  між громадською організацією інвалідів “Діти Чорнобиля “ та німецького благодійника  Ервіна Коха  КЗ “Черкаський обласний центр медико-соціальної експертизи  ЧОР“ та громадської  організації  “Життя без бар’єрів”,  вже вдруге  до організації надходить гуманітарна допомога для стомованих інвалідів у вигляді кало приймачів та виробів для догляду за стомою. Так, 5 жовтня в м. Умань 17 інвалідів отримали  пакунки з такими вкрай необхідними засобами, а 6 жовтня в м. Черкаси – 21 інвалід отримав гуманітарну допомогу .