18 жовтня 2014р. відбувся навчальний семінар «АВС психологічної допомоги потерпілим в зоні бойових дій та їхнім рідним». Захід був організований Українською асоціацією фахівців з подолання наслідків психотравмуючих подій, Регіональним психологічним кризовим центром м.Черкаси, Українською спілкою психотерапевтів м.Черкаси.
Від КЗ «ЧОЦ МСЕ ЧОР» прийняли участь в семінарі лікар-психіатр Шворак О.М, лікар-психолог Зубрило А.Ю., психолог Сіренко Л.В.
Проводив семінар Столярчук Олександр, психолог, коуч, представник Інституту психічного здоров’я УКУ, член Української асоціації когнітивно-поведінкових терапевтів.
Основні теми, що розглядались на семінарі стосувались Посттравматичного стресового розладу (ПТСР), принципів його діагностики, діагностики супутніх розладів, розгляд сучасних протоколів лікування ПТСР, базові навички допомоги при ПТСР, переживання втрати та горя.
Що потрібно знати про Посттравматичний синдром кожному?
Людина вміє пристосовуватись до різних обставин; із зміною життя змінюємось і ми самі. Однак деякі негативні події, особливо тривалі, здатні стати причиною так званого «посттравматичного стресового синдрому» (ПТС).
ПТС – це наслідок пережитих однієї або декількох важких, травмуючих подій, які мали негативний вплив на механізми психологічного захисту людини і на весь організм в цілому.
Ознаки ПТС:
— Розлади сну і апетиту;
— Порушення контакту з потребами: людина не пам’ятає, коли в останній раз їла, спала, не помічає травм, холоду, бруду;
— Відчуття напруги, тривоги, тіло не розслабляється навіть уві сні;
— Картинки пережитого мимоволі «спалахують» у свідомості. Непрохані спогади – мабуть, найбільш важливий симптом, який дає право говорити про наявність ПТС.
— Дратівливість, нетерпимість до найменших труднощів або незгоди;
— Гострі, важко контрольовані напади гніву чи розпачу;
— Почуття провини, думки типу «На його місці мав бути я», «Ми живі, а вони померли»;
— Заціпеніння, прагнення зубитися.
В особливо тяжких випадках людина може періодично переставати адекватно сприймати реальність або чинити спроби самогубства.
Якщо ви спостерігаєте ці ознаки (або деякі з них) у себе або у своїх знайомих, поставтеся до цього уважно. Такий стан не тільки дуже неприємний, але й шкідливий для здоров’я та стосунків з оточуючими. Не можна терпіти та ігнорувати проблему, потрібно звернутись за допомогою!
Інформація взята з брошури Психологічної служби Майдану «Це може стосуватись і тебе»